İlk teslimatlar Eylül’den itibaren gelecek

İlk teslimatlar Eylül’den itibaren gelecek

Corsa ayrıca, daha geniş bir ferahlık duygusu ile daha düzenli bir kabin oluşturmak için düz hatları tercih ediyor.

Ford, sürücü destek sistemlerini içeren ve Avrupa’daki Amerikan firmasının Head-up display sunan ilk aracı olan İspanya’daki yeni Focus için sipariş alma dönemini açtı.

28 Haz 2018, 11:20 am CEST

Zeta Motoru

Yeni Focus, Vignale versiyonunun dış kısmı için uzun bir kaput, « kaslı » ön ankrajlar ve saten alüminyum vurgular, ST-Line varyantı için ön spoiler ve havalandırma delikleri ve Active modeli için ön ve arka plakalar içeriyor.

Toplamda Trend / Trend Edition, Trend +, ST-Line, Titanium ve Vignale sürümlerinde mevcuttur. İçeride, ön kapılar gösterge panelinin arkasından akıyor ve etrafı saran bir etki yaratıyor.

|

Buna ek olarak, İspanya’da 19.575 Euro’dan başlayan yeni Ford aracı, ön ve arka tekerlekler arasındaki beş santimetreden fazla ek uzunluk sayesinde iç mekanda daha fazla alan sunuyor.

Teknoloji açısından, adaptif hız sabitleyiciyi Stop ile donatıyor Git, hız işareti tanıma ve şerit merkezleme. Ayrıca yaya ve bisikletli algılama, kaçış manevra yardımı, çapraz trafik uyarılı kör nokta bilgi sistemi, geniş görüş açılı arka kamera, ters yön uyarısı ve çarpışma sonrası frenleme ile çarpışma öncesi asistanı da içerir.

Ford Focus, savaş uçağı teknolojisini kullanıyor

Ford Focus dördüncü nesline ulaştı

Kullanıcılar 100 veya 125 beygir gücündeki 1.0 litrelik EcoBoost ve 150 veya 182 beygirlik 1.5 litrelik EcoBoost benzinli motorlar ve 95 veya 120 beygirlik 1.5 litrelik TDCi ve 150 beygir 2.0 litrelik TDCi dizel motorları arasından seçim yapabilirler. İlk teslimatlar Eylül ayından itibaren yapılacak.

Seat Ibiza, Martorell firmasının en popüler modellerinden biri ve her ay İspanya’nın en çok satanlar listesi olan ağabeyi Leon ile paylaştığı rakipler. Seat, satışlarını artırmak için, iyi standart donanıma ve alıcıları cezbetmek için düşük bir fiyata sahip küçük kompaktın özel ve sınırlı bir versiyonunu, aynı isimli özel bir versiyonla önceki neslinde zaten izlediği bir strateji olan Full Connect’i sunuyor. .

18:20 tarihinde 11/08/2018 CET

Àlex Soler

@hayalhanemersin

Bu nedenle, bu yeni Ibiza Full Connect, Reference Plus ve Style Plus yüzeylerine dayanıyor ve sırasıyla 9.990 euro ve 12.990 euro’dan başlayacak bir fiyata daha fazla ekipman sağlıyor. Bu özel versiyonda, Reference Plus donanımına 15 inç alaşım jantlar, stepne ve ön sis farları eklenecek ve sadece beyaz renkte satışa sunulacak. Style Plus’a 16 inç alaşım jantlar ve bir stepne eklenecek ve Mystery Blue, Snow White ve Magnetic Grey renklerde sunulacak.

|

Harika bir standart ekipman

Harika ekstralar almayan dış görünümün ötesinde, Ibiza Full Connect iki donanım seviyesinden birinde standart donanımıyla öne çıkacak. Reference Plus ile başlayarak, kompaktın bu özel versiyonu yorgunluk detektörü, acil fren asistanı, yokuşta kalkış asistanı ve hız sınırlayıcı ve çocuk koltukları için ISOFIX ve Top Tether gibi güvenlik sistemlerini ve diğerleri gibi ekipmanları alır. hız sabitleyici, otomatik kısa farlar veya çok işlevli direksiyon simidi ve diğerleri.

Style Plus kaplama, Full Link bağlantı sistemi, arka park sensörü, Spring Pack (çift bölgeli klima kontrolü, ısıtmalı dikiz aynaları, yağmur sensörü …) ve direksiyon simidi, vites kolu ve deri el freni için, diğer ekstralar arasında.

Seat, en donanımlı versiyon olan Ibiza Full Connect’i piyasaya sürdü

Seat, yeni Ibiza için siparişleri şimdiden kabul ediyor

Her iki kaplama da önceki 75 hp versiyonla aynı tüketimi, 5 l / 100km ve 112 g / km emisyonları koruyan yeni 1.0 litrelik, 80 hp MPI benzinli motoru donatacak. Ekstra olarak, alıcı, Volkswagen Financial Services tarafından finanse edilmesi durumunda beş yıllık garanti, bakım ve yol yardımı içeren 300 Euro’ya Seat Trust Paketini seçebilir.

Tesla, Model 3’ün ekonomik ve üretim sorunlarının ötesinde, gelecekteki otomobil alıcılarının elektrikli bir aracı tercih etmeleri için gerekli olan zihniyet değişikliğinde önemli bir rol oynuyor. Aslında İspanya’da lehine olan ana noktası, markanın otellerde, tatil köylerinde veya alışveriş merkezlerinde ücretsiz olarak kurduğu Wall Box’tan herhangi bir markanın elektrikli araçlarını bile şarj edebilen şarj seçenekleridir. Aracın% 80’inin sadece 30 dakikada şarj edilmesini sağlayan süper şarj cihazları.

16 Mayıs 2018, 2:08 pm CEST

Àlex Soler

@hayalhanemersin

Tesla, bu hafta Getafe’deki Hotel Elegance’de Madrid’de ilk süperşarjı açarak ülkenin ana rotalarını açma çabalarında bir adım daha attı. Bu istasyon, markaya göre sekiz ayrı noktaya sahip ve yarımadanın merkezinde olması ve ülkenin kuzeyinden güneyine bağlantıya izin verdiği için stratejik bir yerde bulunuyor. Motor Zeta’nın Mart ayında duyurduğu gibi, Tesla’nın İspanya’da 162 çalışma noktasına sahip 21 istasyonu vardı ve 2018 için 15 istasyon daha planlandı. Getafe’deki açılışla birlikte, İspanya genelinde toplam 182 ayrı nokta ile toplam 23 istasyona yükseldi.

Fotoğraf başlığı | YAZAR FOTOĞRAFI

DÜNYANIN ANA ROTALARINI AÇIN

Tesla’dan, esnek saatler ve konfor nedeniyle en iyi seçeneğin aracı evde şarj etmek olduğu konusunda ısrar ediyorlar. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki noktalarda süper şarj noktalarının sistematik olarak açılmasının temel amacı, lokasyonu rotaları kapsayacak şekilde çalışıldığından, dünya genelinde bir Tesla ile pil sıkıntısı çekmeden uzun yolculuklar yapma imkanı sunmaktır. İspanya’da, başkentteki ilk açılışla birlikte, neredeyse tüm bölge boyunca sorunsuz seyahat etmek mümkündür ve şu an için Galiçya ile Sevilla ve Huelva bölgesini, orada olmasına rağmen en çok ihtiyaç duyulan yer olarak bırakarak mümkündür. bu alanlar arasında öngörülen beş istasyondur.

Kırmızı renkte, süper şarjörler açık. Gri renkte, öngörülmüştür. | TESLA

Tesla’nın ücretlendirme seçenekleri, kararsızları ikna etmek için büyük argümanı

Sessizlik, yuvarlanıyor. Tesla Model S 100D testi

Tesla, süper şarj cihazlarının açılmasının yanı sıra varış noktasındaki şarj ağına da odaklandığını söylüyor. Markaya göre, « Varış Noktasında Ücretlendirme programı ile Tesla, evde rahat kullanıcı deneyimini çoğaltmak için oteller, tatil köyleri ve restoranlarla ortaklık kurarak şarj deneyimini daha da geliştirdi. » Marka, destinasyondaki ücretlendirme ile kullanıcıların geceyi otelde geçirirken veya alışverişe çıkarken 80 kilometreye kadar şarj edilebileceğine dikkat çekiyor. Resmi rakamlara göre yasal iddaa bahis siteleri, İspanya’nın her yerinde 275’ten fazla yükleme noktası bulunuyor.

Otomotiv sektörü, şimdi ve 2021 arasında yeni bir sprint ile karşı karşıya. Derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından hazırlanan bir rapora göre, üreticiler, Karbondioksit (CO2) açısından yeni gerekliliklere uymazlarsa 2.403 ila 11.198 milyon euro arasında para cezasıyla karşılaşabilirler. Avrupa’da 2021’de yürürlüğe girecek ve tüm ürün yelpazesi için ortalama 95 gram olan emisyonlar.

5 Nisan 2019, 12:48 pm CEST

Gazete

Bununla birlikte rapor, üreticilerin Avrupa’da pazarladıkları mevcut ürün yelpazesi hakkındaki varsayımlara dayanmaktadır ve 2020’ye ulaşıldığında gerçekliğin görülmesi gerekecek ve her birinin sağlayacağı modeller ve ortalama emisyonları gerçekten biliniyor. Bu memorandum, markaların bu 95 gramlık rakama yaklaşmak için elektrikli araçlar geliştirme ve üretme çabalarını kabul ediyor, çünkü ne kadar saf elektrikli otomobiller (sıfır gram emisyon), hibritler ve plug-in hibritler, yarısını düşürmek o kadar kolay oluyor.

Aralıkların ortalamasında 95’i aşan her gram için üretici, 2020’de sattığını kanıtladığı araç sayısı ile çarpılarak 95 Euro ödemek zorunda kalacak. « Potansiyel ağır cezalar lansman için büyük bir teşvik görevi görüyor. Moody’s Başkan Yardımcısı ve Analist James Leaton, önümüzdeki yıl eşi benzeri görülmemiş sayıda yeni elektrikli veya hibrit araç olacak, « diyor.

Ancak analiz, bazı üreticilerin bu emisyon hedeflerini karşılayamayabileceğini göstermektedir. Bu noktada, ya ceza ödüyorlar ya da pazar paylarını düşürüyorlar. Raporda, « Volkswagen, Fiat Chrysler, Ford, Hyundai ve Kia, 2020/2021 hedefleriyle mevcut boşluklarına göre en çok maruz kalan ülkelerdir ». Bununla birlikte, bu üreticilerin çoğu, ürün yelpazelerinde olası cezanın etkisini kesinlikle büyük ölçüde azaltacak ilginç elektrikli yenilikleri duyurdu.

Toyota yalnızca hibrit otomobil satıyor

Öncelikle, Japon Toyota, hedeflere ulaşabilecek birkaç kişi arasında. Toyota serisinin 2017’deki ortalama CO2 emisyonu kilometre başına 103 gramdı ve tahminleri 2021’de 88,5 grama işaret ediyor. Toyota’nın yalnızca hibrit araçlar sattığını unutmayın.

En çok zarar görebilecek üreticiler, hibridizasyonda çok az teklifle çok dizel ve benzin mortorizasyonlarına dayanan bir menzile sahip Volvo ve Jaguar-Land Rover’dır. Ancak, bu menzili azaltmak ve Jaguar i-Pace (yakın zamanda Avrupa’da Yılın Otomobili seçildi) gibi saf elektrikli araçlar eklemek için çaba sarf ediyorlar.

Moody’s, Volkswagen’in de dört milyara yakın para cezası ile çok zarar görebileceğini söylüyor, ancak bunların hepsi 2017 yılının ortalama emisyonlarına dayanıyor.